Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy obowiązkowe szczepienia zostaną w Polsce zlikwidowane? Do sejmu wpłynął obywatelski projekt

Marta Żbikowska
Ponad 120 tysięcy podpisów zebrało stowarzyszenie Stop Nop pod projektem ustawy znoszącej obowiązek szczepień dzieci w Polsce. „W pewnym momencie nie wierzyłem, że się uda” - napisał Paweł Skutecki, poseł Kukiz’15 zaangażowany w zbieranie podpisów. Entuzjazm tzw. ruchu antyszczepionkowego przeraża lekarzy epidemiologów, którym trudno zrozumieć radość z narażania dzieci na niebezpieczeństwo.

„Chrońmy polskie dzieci” - z tym hasłem przedstawiciele i sympatycy Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach Stop Nop organizowali akcję podpisów pod projektem kontrowersyjnej ustawy.

- Jest ryzyko, musi być wybór

- jak mantrę powtarzała Justyna Socha, liderka stowarzyszenia. A lekarze są wręcz przerażeni takim podejściem.

Autorzy projektu zaznaczają, że nie są przeciwnikami szczepień jako takich, ale uważają, że decyzję o tej formie profilaktyki należy pozostawić rodzicom. Powołują się na zasady obowiązujące w 20 krajach Europy, gdzie [wytloczenie]szczepienia są dobrowolne[/wytloczenie].

Dzieci bez szczepień nie pójdą do szkoły?

[podobne]- Jak kończą się takie pomysły, widać na przykładzie chociażby Rumunii, Włoch czy Niemiec - tłumaczy Andrzej Trybusz, wielkopolski inspektor sanitarny. - Po liberalizacji przepisów spadła tam wyszczepialność, czego skutkiem był [wytloczenie]wzrost zachorowań na choroby zakaźne[/wytloczenie]. W Rumunii pojawiły się też przypadki zgonów z powodu odry. Ja nie mam wątpliwości, że w przypadku pozostawienia decyzji o szczepieniu rodzicom grozi nam powrót chorób, z którymi już od dawna nie mamy do czynienia.
[tresc_platna]
Doktor Trybusz wymienia poliomyelitis (choroba Heinego-Medina), błonicę, krztusiec czy gruźlicę - choroby, których przypadki ciągle pojawiają się u naszych wschodnich sąsiadów.

- U nas nie widać tych chorób właśnie dzięki szczepionkom

- nie ma wątpliwości Trybusz. - Jeśli przestaniemy się szczepić, choroby wrócą. Wielu ludzi pamięta jeszcze te przypadłości. Gdy ktoś widział dzieci z polio, dzieci duszące się z powodu błonicy, do głowy mu nie przyjdzie rezygnowanie ze szczepień.

Kontrargumentem osób skupionych wokół stowarzyszenia Stop Nop są [wytloczenie]powikłania poszczepienne[/wytloczenie], którą mają być lekceważone przez obrońców szczepionek. W dyskusjach wymieniają oni konkretne dzieci, którym szczepionki miały zabrać zdrowie, a nawet życie.

- Ja nie wdaję się w polemikę z osobami, które posługują się argumentami nieadekwatnymi do sytuacji, bazującymi jedynie na emocjach

- mówi profesor Iwona Mozer-Lisewska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Nabytych Niedoborów Odporności Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Trudno mi dyskutować z przekonaniami i filozofią niepopartą żadną wiedzą medyczną.

Światopogląd jednak coraz częściej wygrywa z naukowymi argumentami. W 2010 roku odnotowano w Polsce 3,4 tysiąca odmów szczepień, dzisiaj ta [wytloczenie]liczba wzrosła do ponad 26 tysięcy[/wytloczenie].

Pomysłów, aby odwrócić ten niebezpieczny trend, było dużo. Wśród nich pojawiła się koncepcja, aby [wytloczenie]nieszczepione dzieci nie były przyjmowane do publicznych żłobków i przedszkoli.[/wytloczenie] Przepis taki próbowały wprowadzić różne samorządy w Polsce, okazywały się one jednak niewykonalne.

W Poznaniu opracowywany jest właśnie program dotyczący opieki nad dziećmi do lat 3.

- W obecnym programie nie ma kwestii dotyczących szczepień

- mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania. - W pracach nad nowym projektem chcemy uwzględnić zasady naboru dzieci. Kwestia szczepień jest w trakcie analizy.

Przepisy w poszczególnych krajach

  • Polska: Obowiązek administracyjny poddania dzieci szczepieniom nakłada ustawa. Za odmowę szczepień grożą rodzicom kary finansowe.
  • Finlandia: Obowiązuje tu kompleksowy krajowy program szczepień i dobrowolne szczepienia. Wskaźniki szczepień należą tu do najwyższych w Europie.
  • Francja: Od stycznia 2018 r. obowiązek szczepień został rozszerzony do 11 szczepionek. Brak szczepień uniemożliwia dostanie się do placówek edukacyjnych oraz klubów sportowych.
  • Niemcy: Szczepienia są dobrowolne. Rodzice, którzy nie spotkają się z lekarzem, aby porozmawiać na temat szczepień, są karani grzywną do 2500 euro. Przedszkola mogą odmówić przyjmowania niezaszczepionych dzieci.
  • Australia: Obowiązuje tu zasada „nie kłujesz, nie płacimy”. Nieszczepiący rodzice tracą prawo do świadczeń na dzieci.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto