Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ASF: Skontrolowano już 108 gospodarstw pod kątem wdrożenia zasad bioasekuracji!

Wiesław Zdobylak
Archiwum NM
W powiatach krotoszyńskim i rawickim w 2018 roku przeprowadzono blisko 200 kontroli chlewni związanych z wdrożeniem zasad bioasekuracji. W jednym gospodarstwie zakazano utrzymywania zwierząt. Walka z ASF trwa!

Walka z afrykańskim pomorem świń (ang. African Swine Fever, ASF) przybrała w ciągu ostatnich dwóch latach bardzo zorganizowany i systematyczny charakter. Przyjęto m.in. ustawę, na mocy której wszyscy posiadacze trzody chlewnej zobowiązani są do wdrożenia zasad tzw. bioasekuracji, czyli chronienia chlewni przed przedostaniem się na ich teren wirusa ASF.
Podstawowe zasady bioasekuracji obejmują m.in. zakaz skarmiania świń resztkami domowymi, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego; ograniczenie możliwości wchodzenia na fermę osób postronnych oraz zakaz kontaktu tych osób z innymi zwierzętami wynoszący minimum 24 godziny; stosowanie mat dezynfekcyjnych oraz nakaz stosowania odzieży ochronnej; wdrożenie programu monitorowania i zwalczania gryzoni; utrzymywanie świń w zamkniętych pomieszczeniach, z wyjątkiem świń utrzymywanych w systemie otwartym (w tym przypadku teren ten musi być ogrodzony płotem o wysokości 1,5 m na podmurówce); oddzielenie szlaków żywieniowych dla świń i innych zwierząt, w tym bydła oraz zabezpieczenie budynku, w którym utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych, w tym psów i kotów.

W jednym gospodarstwie zakazano utrzymywania zwierząt
Jak nas poinformował Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krotoszynie w roku 2018 na terenie powiatu krotoszyńskiego przeprowadzono pod kątem wdrażania zasad bioasekuracji 108 kontroli w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną. W sumie w skontrolowanych gospodarstwach obsada zwierząt wynosiła aż 20.297 sztuk trzody chlewnej.
– W wyniku kontroli wszczęto 40 postępowań administracyjnych, skutkiem czego wydano 25 decyzji administracyjnych nakazujących usunięcie uchybień w zakresie wdrażania zasad bioasekuracji. W jednym z gospodarstw zakazano utrzymywania zwierząt – stwierdziła Anna Lis-Wlazły, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krotoszynie.
Wiadomo też, że co najmniej w dwóch-trzech przypadkach właściciele gospodarstw hodowlanych zadeklarowali chęć zaprzestania utrzymywania trzody chlewnej z powodu zbyt wielkich kosztów ekonomicznych wdrożenia zasad bioasekuracji.

W powiecie rawickim z produkcji świń zrezygnowało aż 35 gospodarstw
Skala rezygnacji z produkcji trzody chlewnej szczególnie dotkliwa jest w sąsiednim powiecie rawickim.
Jak wynika z danych dostarczonych przez Powiatowych Inspektorat Weterynarii w Rawiczu w roku 2018 na rezygnację z produkcji świń zdecydowało się aż 35 gospodarstw hodowlanych. Z kolei wstrzymanie produkcji zadeklarowało 5 gospodarstw hodowlanych.
– Jeżeli chodzi o stwierdzenie nieprawidłowości w procesie wdrażania zasad bioasekuracji w roku ubiegłym wdrożono 51 postępowań administracyjnych w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami – potwierdził nam Jacek Cichosz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto