Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Apel krotoszyńskiego biura WIR o pomoc rolnikom z Wielkopolski i Podlasia w zaopatrzeniu w słomę

Wiesław Zdobylak
Wiesław Zdobylak
Biuro Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej apeluje do krotoszyńskich rolników o udzielenie pomocy w zakresie zaopatrzenia w słomę i siano poszkodowanych w wyniku suszy rolników z rejonu Gniezna, Konina i Słupcy oraz z Podlasia. Potrzebne jest podstawienie aut zamkniętych typu firana.

Z apelem o pomoc materialną dla wielkopolskich i podlaskich rolników z rejonów szczególnie dotkniętych suszą rolniczą wystąpił w czwartek 17 sierpnia kierownik biura powiatowego Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Krotoszynie Sławomir Szyszka.

Rolnicy potrzebują siana i słomy
Mówiąc o pomocy dla rolników z rejonów dotkniętych suszą rolniczą, kierownik Sławomir Szyszka miał na myśli gospodarstwa rolnicze zajmujące się hodowlą bydła mlecznego oraz trzody chlewnej na terenie Wielkopolski w rejonie Gniezna, Konina i Słupcy oraz na terenie województwa podlaskiego, które zmaga się z epidemią afrykańskiego pomoru świń. To właśnie w tych rejonach odnotowano największe straty w uprawach spowodowane uciążliwą i długotrwałą suszą rolniczą.
– Prawda jest taka, że ci rolnicy, szczególnie producenci wieprzowiny i wołowiny, nie dadzą sobie rady bez odpowiedniego zaopatrzenia w siano i słomę. We wspomnianych rejonach Wielkopolski i Podlasia zbiory zbóż były niezbyt udane i pojawił się realny problem z zaopatrzeniem w siano i słomę. O ile braki w zbożach lub kiszonkach można szybko uzupełnić chociażby przez zakup na komercyjnych rynkach zewnętrznych, o tyle brak słomy i siana jest stratą bezpowrotną i stawia hodowców w dramatycznej sytuacji. Dlatego apelujemy do naszych rolników, aby w ramach solidarności z ofiarami suszy zgodzili się na odstąpienie potrzebującym odpowiedniej ilości siana i słomy w balotach – wyjaśniał ideę akcji pomocowej Sławomir Szyszka.

Prośba o podstawienie 20–30 aut zamkniętych typu firana
Oczywiście samo zebranie odpowiedniej ilości balotów słomy i siana nie wystarczy, by pomoc dla rolników z północnej i zachodniej Wielkopolski oraz Podlasia okazała się skuteczna. Kluczowy jest transport. Trze-ba to jednak zrobić szybko, jeszcze w tym tygodniu, i być może w następnym.
Krotoszyńskie biuro powiatowe WIR chce za przewóz pomocy materialnej zapłacić kierowcom i właścicielom pojazdów godziwą stawkę.
– My nie chcemy uskuteczniać żebraniny. Chcemy pomóc tym wszystkim, którzy kilka lat temu pomogli nam, gdy padliśmy ofiarą wiosennych przymrozków. To właśnie rolnicy z Podlasia mocno nas wtedy materialnie wsparli. Apeluję do właścicieli aut zamkniętych typu firana oraz do kierowców o udostępnienie nam tych pojazdów w tym i przyszłym tygodniu. Nie chcemy, aby zrobili to dla nas za darmo. Zapłacimy pieniądze, może nie stawki rynkowe, ale godziwie. Według naszej oceny potrzebujemy do
przewiezienia zadeklarowanej przez naszych rolników ilości słomy i siana od 20 do 40 aut zamkniętych typu firana. W powiecie krotoszyńskim jesteśmy w zasadzie po żniwach, dlatego liczę na szeroki i hojny oddźwięk naszych chłopów na nasz apel – powiedział nam Sławomir Szyszka, który wspomniał przy okazji, że do akcji włączyła się również jako instytucja gmina Koźmin Wlkp.
My również apelujemy o szybkie i hojne przyłączenie się do najnowszej akcji krotoszyńskiego biura WIR.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto