Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywność, a ciąża. Co powinnaś wiedzieć już dziś

Aleksandra Fabiś
Arch. NM
Aktywność fizyczna kobiety w ciąży jest bardzo ważna

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, ale i szczególnym dla ciała kobiety. Ciąża i poród stawiają przed kobiecym organizmem liczne zadania i czasami utrudnienia. Aby organizm mógł je podjąć, w licznych narządach i układach zachodzą zmiany ciążowe. Są one objawem przystosowania się organizmu do nowej roli, w jakiej się znalazł.  
Przede wszystkim jest to okres burzy hormonalnej, kiedy to gwałtowny wzrost progesteronu, estrogenów i innych hormonów zupełnie zmienia funkcjonowanie ciała. Zmiany te oczywiście są jak najbardziej bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka, mogą jednak spowodować liczne uciążliwe objawy.
Najczęściej spotykane dolegliwości to m.in. bóle pleców, zaparcia, skurcze łydek, zgaga, bóle głowy, „ rwa kulszowa” – przeciążenie mięśni gruszkowatych i podrażnienie nerwu kulszowego.
Badania pokazują ,że wysiłek porodowy porównywalny jest do maratonu na dystansie 40km, a wydatek energetyczny 1 minuty porodu to ok. 2-3 kcal przy czym, średni czas trwania porodu u pierworódki to czas ok. 9-15 godzin, u wieloródki ok. 5-9 godzin. Jest to bardzo duży wysiłek dla naszego organizmu. Osoby, które chcą biegnąć w maratonie muszą przygotować się do niego pod względem fizycznym - tak jaki i każda kobieta powinna przygotować się do porodu pod względem wydolnościowym oraz tolerancji wysiłkowej.
Ćwiczenia usprawniają stawy, zwiększają elastyczność; wzmacniają mięśnie brzucha, kręgosłupa, mięśnie dna miednicy; usprawniają krążenie oraz czynność układu oddechowego; przeciwdziałają otyłości ciążowej i zaparciom; zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, powodując lepsze spalanie glukozy, zmniejszając insulinooporność, dzięki czemu łatwiej o dobre poziomy cukru; poprawiają samopoczucie, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko depresji; budują świadomość własnego ciała, ale także tworzą wieź z dzieckiem; dodatkowo przygotowują do aktywnej wspó-łpracy w czasie porodu.
Jeżeli chodzi o inne korzyści wynikające z aktywności fizycznej dla porodu to dochodzi do skrócenia poszczególnych okresów porodu, efektywniejszego parcia w II okresie porodu, świadomego oddechu i ergonomii zarządzania mięśniami w czasie skurczu i przerwy międzyskurczowej. Kobiety, które ćwiczą w okresie ciąży są bardziej świadome jak właściwie wykorzystać skurcz, jak rozluźnić mięśnie dna miednicy– przez co dziecko ma łatwiej podczas porodu.
Oczywiście aktywność wpływa dobrze, także na płód i noworodka poprzez efektywne dotlenienie dziecka, wpływa także na ułożenie płodu. Dolegliwości związane ze stresem noworodka podczas porodu – oddanie smółki czy niedotlenienie występują rzadziej u kobiet uprawiających sport w okresie ciąży. Noworodki aktywnych mam mają lepsze warunki adaptacyjne i otrzymują większą liczbę punktów w skali Apgar w pierwszych minutach życia.
Każda przyszła mama ma możliwość wyboru formy aktywności dostosowanej do siebie i swojego stylu życia. Dozwolone formy aktywności , także dla kobiet, które wcześniej nie ćwiczyły to : pływanie, pilates , fitness dla kobiet w ciąży, nordic wal-king, taniec brzucha, taniec w ciąży. Jeżeli chodzi o bieganie to jest ono dobre dla kobiet aktywnych przed ciążą, ale także do decyzji lekarza. Nie polecamy natomiast jazdy konnej, jazdy na nartach, ćwiczenia siłowe z dużym obciążeniem- wszystkich tych o dużym ryzyku urazu, wymagającego dużego wysiłku fizycznego, nagłych zmian kierunku ruchu, szybkich skrętów, podskoków. Kobiety aktywne przed ciążą mogą rozpocząć aktywność fizyczną od samego początku ciąży, natomiast kobiety, które nie były aktywne mogą rozpocząć ćwiczenia w ciąży po I trymestrze ciąży, t.j po skończnonym 12 tygodniu ciąży. Wskazana jest aktywność fizyczna od 3-5 razy w tygodniu.
Przed rozpoczęciem ćwiczeń przyszła mama powinna iść do swojego lekarza ginekologa w celu wykluczenia przeciwskazań do ćwiczeń oraz otrzymaniu zgody na udział w zajęciach, która jest bardzo często wymagana na zajęciach grupowych.
Należy pamiętać gdy podczas ćwiczeń wystąpią zaburzenia w oddychaniu, bóle brzucha, zawroty głowy, krwawienie z dróg rodnych, bóle w klatce piersiowej, nagły silny ból lub opuchlizna kończyn dolnych, bolesne skurcze macicy, nagła zmiana odczuwalności ruchów płodu to natychmiast trzeba przerwać aktywność fizyczną. Warto o tym pamiętać.

(Źródło: TVN24)

center>

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto